خانه / تجربه شخصی / نقدی بر بییپ تونز ، سرویس دانلود قانونی موزیک

نقدی بر بییپ تونز ، سرویس دانلود قانونی موزیک

حدود ۶ سال پیش بود که در کافه کنار دانشگاه نشسته بودم ، آن موقع به واسطه یکی از دوستان با ۲ نفر از خوانندگان زیرزمینی آن موقع (مجاز فعلی) آشنا شده بودم که قرار بر این بود که من برایشان سایتی ایجاد کنم ، همان موقع بحث این مطرح شد که بخشی از سایت مربوط به فروش آثار باشد که به دلیل محدودیت ها و شاید فرهنگ آن دوره زمانی کار بیهوده ای بود هر چند آن سایت ها هیچ موقع ایجاد نشدند اما آن فکر هر بار که که اقدام به خرید یک CD موزیک میکردم به ذهنم میرسید تا اینکه مشغله روزگار آن فکر را کاملا” غبار پوش کرد و فراموش شد . حدود ۲ هفته پیش ایمیلی از طرف دوستی دریافت کردم که سایت بیپ تونز را به من معرفی کرد و از من خواست به عنوان یک مشتری وارد سایت شوم و نقدی بر سایت بنویسم ، با توجه به اینکه قبلا” هم گفته ام که به اشتراک گذاری تجربه ها علاقه مند هستم این مساله را قبول و در برنامه کاری خودم قرار دادم و در اینجا قصد دارم تجربه خودم را از یک سرویس جدید به رشته تحریر در بیاورم .

بییپ تونز

بییپ تونز یک سایت قانونی برای دانلود موزیک است ، قانونی یعنی اینکه میتوانیم موزیک مورد نظر را خرید و دانلود نماییم و از این بابت اطمینان داشته باشیم که کلیه حقوق مادی و معنوی صاحب آثار حفظ میشود ، تجربه ای که در خرید و استفاده از این سایت داشتم را به ۲ قسمت اصلی تقسیم کردم که در بخش اول قصد دارم به برداشت و تجربه شخصیم از سایت در قالب ۴ دسته کلی بپردازم و در قسمت دوم کمی از کاستی های این سرویس را بررسی کنم .

قسمت اول ، بییپ تونز در ۴ نگاه

رعایت کپی رایت
ادعا نمیکنم فردی هستم که قانون کپی رایت را به صورت کامل رعایت کرده ، اما زمانی که توانسته ام بهای سرویس مورد نظر را پرداخت کنم این کار را کرده ام برای مثال روزی بر روی سیستم شخصیم یک ویندوز ۹۸ کپی داشتم اما زمانی که دیدم میتوانم سیستم عامل رایگان داشته باشم به Ubuntu سوئیچ کردم ، نمیخواهم وارد بحث های گسترده فرهنگی و قوانین کپی رایت شوم اما میخواهم یک مساله منطقی را بیان کنم ، وقتی میتوان با یک هزینه کوچک ۳۰۰۰ تومانی یک آلبوم کامل را تهیه کرد چرا باید کلی در اینترنت جستجو کنید ” دانلود مجانی آهنگ …. ” آیا آن وقتی که صرف این کار میشود بیشتر از ۳۰۰۰ تومان ارزش ندارد ؟ این مساله را تنها بابت این ذکر کردم که در سال ۹۳ کمی تغییر داشته باشیم و کمی به حقوق دیگران در زندگی روزمره خودمان فکر کنیم مثلا” همین که این خواننده درون مرزی برای ادامه فعالیت نیاز به حمایت مالی دارد ، بییپ تونز میتواند راه حل مناسبی برای این کار باشد اگر به دانلود آثار موسیقی علاقه دارید پس حداقل این کار را قانونی انجام بدهیم .

صرفه جویی در هزینه ها
خیلی وقت ها برای من پیش آمده که از آهنگی خوشم آمده و برای اینکه آن آهنگ را داشته باشم مجبور شده ام یک آلبوم کامل را خریداری کنم و شاید هیچ وقت به سایر آهنگ ها گوش ندادم و یا حتی باب میل من نبوده اند اما با بییپ تونز این امکان را دارم که دقیقا آهنگ مورد علاقه خودم را خرید کنم و با توجه به اینکه بییپ تونز امکان خرید تک آهنگ را هم دارد این میتواند یک صرفه جویی باشد و یک تمرین برای زندگی اقتصادی .

افزایش قدرت انتخاب
با توجه به گستردگی آرشیو و رو به رشد بودن آرشیو بییپ تونز قدرت انتخاب بیشتری وجود دارد و میتوانیم در سبک های مختلف خوانندگان بیشتری حتی از آثار قدیمی آنها را ببینیم که با توجه به اینکه بییپ تونز امکان پیش پخش موزیک را دارد میتوانیم قبل از خرید ثانیه هایی به آهنگ گوش دهیم .

خرید هوشمندانه
جامعه مجازی ، فید بک ها ، نظرات و … مواردی هستند که بیش از هر چیزی میتواند افراد را برای خرید بعدی مشتاق کند و یا میتوانند مشتریان جدید به همراه بیاورند و یا از نگاه دیگر دید مشتری را برای آنچه میخرد باز تر کند و این یکی از مزایای این سرویس است .

قسمت دوم ، بییپ تونز چه کم دارد ؟

در جامعه مجازی و سرویس ها هیچ چیز کامل نیست و این نظرات و انتقادات و یا پیشنهادات است که یک سرویس را به سمت تکامل پیش میبرد ، طبق توضیحاتی که در ابتدا دادم بییپ تونز دارای ویژگی های منحصر به فرد خود است اما از نظر یک مشتری و یک مصرف کننده نواقصی را در کار میبینم که میتوان آن ها را در گروه های مختلفی مطرح کرد که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنم :

مورد علاقه های من
سایت امکانی به نام “نشان شده” دارد که این ابزار برای شروع خوب است اما هنوز جا برای تکمیل شدن دارد و میبایستی بیشتر روی این قابلیت کار شود .

دانلود گروهی
خیلی دوست داشتم که بتوانم آهنگ های مورد علاقه ام را یکجا پرداخت و دانلود کنم ، یا همانطور که در بند بالا گفتم از لیست نشان دار شده ها انتخاب و دانلود کنم که متاسفانه این امکان را ندیدم .

جامعه مجازی
بییپ تونز این پتانسیل را دارد که به یک جامعه مجازی بهتر در رابطه با موزیک ایرانی بدل شود و اگر کمی به روابط سازی  فکر کند میتواند در این زمینه موفقیت خوبی کسب کند ، برای مثال یک wish list و یا همان لیست آرزو ها میتواند یک شروع خوب برای روباط سازی باشد .

لایه کاربری
بییپ تونز در کنار تمام زیبایی خود ضعف هایی در لایه کاربری دارد و بهتر میتوان گفت در این لایه معماری خوبی استفاده نشده است و من به عنوان یک کاربر امکانات و دسترسی بیشتری نیاز دارم و پیشنهاد میکنم در این لایه بازنگری شود و حتما از تجربه های سایر کاربران استفاده کنند .

بازی کاری (Gamification)
این یک پیشنهاد کاربر محور و بازرگانی است که بییپ تونز میتواند با بهره گیری از آن در سرویس دهی خود کاربران وفادار بیشتری جذب کند این مساله میتواند در کنار پیشنهادات مجانی بییپ تونز کار جالبی باشد .

اطلاع رسانی
این مساله یکی از مهمترین مسائل مد نظر من در رابطه با سرویس گرفتن از هر بنگاهی است و حتی در تماسی که با آقای مشکین بود بنده از ایشان درخواست کردم که نمونه ای از خبرنامه های ارسالی را برای من ارسال کنند با توجه به نمونه خبرنامه دریافتی پیشنهاد میکنم به مشتری این امکان را بدهید که خبرنامه مورد علاقه خود را دریافت کند برای مثال شاید من به سبک راک علاقه ای نداشته باشم و ترجیح بدهم خبرهای مربوط به سبک پاپ را دریافت کنم و این نمونه ای از مشتری مداری است و یا با توجه به اینکه مواقعی اقدام به مجانی کردن بعضی از آهنگ ها و یا تولید آلبوم های مناسبتی مینمایید ، با اصلاح رویه های اطلاع رسانی میتوانید اطلاع رسانی های بهتری داشته باشید .

پیشنهادات میتواند بیش از این چند بند باشد اما مساله ای که مشخص است این است که این موارد دیدگاه های شخصی بنده بوده و شاید از نظر تیم بییپ تونز مسائل آزمایش شده باشد ، اما در دنیای آزاد هر کسی حق اظهار نظر دارد و امیدوارم تیم بییپ تونز روز به روز در کارشان موفق تر باشند .

همچنین ببینید

یک تجربه بد در خرید از دیجی کالا به زبان مشتری سابق

حدود دو هفته پیش بود که بنا به درخواستی یکی از دوستان یک لپ تاپ …